Anasayfa > Yazılar > İnsan doğasını anlatan sergi: Freaks of Nature

İnsan doğasını anlatan sergi: Freaks of Nature

İnsan doğasını anlatan sergi: Freaks of Nature

X-ist galerinin 15. yılını kutlamak için Karaköy Juma’daki yeni adresinde toplandık. Bu tür partiler tanıdıkları görmek için fırsat aslında. Sanatçılar, küratörler, galericiler, sanat yazarları, koleksiyonerler.., kısacası bu camianın aktörlerinin bir araya gelip sohbet ettikleri partilerden biri. X-ist’in yeni mekanı çok ferah ve keyifli. Partide 4 Ekim’de açılacak olan Erkut Terliksiz’in sergisi “Freaks of Nature” da tanıtıldı. Bu yazının konusu da o akşam duvarlarda asılı olan bu eserlerin hissettirdikleri.

Mükemmelliyetçi kişilikler bilir ki sürekli kusursuzun peşinden koşmak hayatı çok zorlaştırır. Mükemmel olmaya çalıştıkça mükemmellikten uzaklaşır insan. Bu sinir bozucu bir kısır döngüdür. Şimdi bunun konuyla ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim. X-ist’in partisinde gördüğüm Erkut Terliksiz’in sergisi “Freaks of Nature” tam da bunları düşündürdü bana.Sergiyi gezerken bir tiyatro oyunu izler gibi hissettim. Sanatçı ilk bakışta renkli ve sevimli bir dünya yaratmış izlenimi verse de eserlere tek tek yakından baktığında mükemmellikten uzak olan bu kusurlu figürlerin bir meselesi olduğunu anlıyorsun. Her eser sanki kendi repliğini söylemek için sırasını bekliyor, karşısına gelip ona baktığında ise sana bir şeyler fısıldıyor. Adeta Shakespeare ’in Fırtına adlı oyunundaki ütopik karakterleri gibi. Öfkeli, acılı, komik, melankolik, heyecanlı ve şaşkın olan bu figürler, sevdiğin ya da kaçtığın yanlarınla seni karşılaştırıyor, görünenin ardındakini keşfetmeye, zihninin sınırlarını zorlamaya davet ediyor. İşin güzel tarafı ise Erkut’un kullandığı malzemelerin de kusurlu olması. Özellikle dolap kapağı gibi buluntu malzemeleri ve kusurlu yüzeyleri kullanan sanatçı, üretirken kendi yaşantısından ve deneyimlerinden yola çıkmış.

IMG_0753

Birbirine benzemeye çalışan günümüz insanına, samimiyetsizliğe ve yapaylığa da göndermeler olduğunu hissettiğim sergi, eğer bakmayı bilirsek bizi kendimizle ve yaşadığımız toplumla ironik bir şekilde yüzleştiriyor. Cesaretinizi toplayıp gidin:) Şaka bir yana bu sergi derin ve katmanlı yönüyle kesinlikle görülmeye değer. Ajandanıza eklemenizde fayda var. "Freaks of Nature” 4 Ekim - 10 Kasım 2018 tarihleri arasında Karaköy Juma’daki X-ist galeride.

IMG_0752