Benim Sanatım

Sanat; hataların kabul gördüğü, deneyip yanılabildiğimiz, "doğru" yapma vurgusunun olmadığı tek alan belki de. Bir şeyleri herkes öyle yaptığı için ya da akla uygun olduğu için değil de, eğlenceli, hatta sırf anlamsız olduğu için yapma özgürlüğü başka hiçbir alanda yok. Hem de dünyanın her yerinde insanlar hiç sorgulamadan akla uygun ve makul davranmaya devam ederken. İşin güzel tarafı ise son yıllarda sanata olan ilginin neredeyse tüm yerküreyi kapsayan bir hal alması. Sanat fuarları ve sergiler ziyaretçilerle dolup taşıyor. Ben de yıllarca dünyanın pek çok şehrinde gerçekleşen önemli bienalleri ve sanat fuarlarını gezme imkanı buldum. Unutmamak için her kültür seyahatinden sonra kendim için notlar aldım. Sonra onlar uzun yazılara dönüştü ve bu yazılar zamanla pek çok dergide yayınlandı. Hayatı sanat ve edebiyat üzerinden anlamaya çalışan bir sanatsever olarak aklımda tek bir şey vardı; o da önemli sanatçılarımızı tanıtmak ve onların sanat yolculuklarını daha geniş kitlelere ulaştırmaktı. Özellikle öğrencilerin sanatın tıpkı onlar gibi insanlar tarafından yapıldığını görmelerini istedim. Beni büyüleyen, heyecanlandıran ve harekete geçiren insanların sanat anlayışına dikkat çekmek istedim. "Benim Sanatım" programı bu fikirlerle ortaya çıktı ve New York’da Haluk Akakçe ile başladığımız program, Paris’te Sarkis, Berlin’de Ayşe Erkmen, Londra, Ürdün ve Berlin’de Fahrelnissa Zeid, Venedik’te Bilge Alkor ve Cannes’da Nuri Bilge Ceylan’la devam etti.

Bana bu yolculukta destek olan Dirimart galerinin kurucusu Hazer Özil’e, Riverrun’un kurucusu Alpagut Gültekin’e ve Benim Sanatım programının sponsoru olan Ferko'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten’e bir hayale ortak oldukları için ne kadar teşekkür etsem az. Bu blogda bugüne kadar bir çok mecrada yayınlanan yazılarım, röportajlarım ve NTV'de yayınlanan Benim Sanatım belgesellerini bulabileceksiniz. Okul yıllarımdan beri her zaman yazarak öğrenebilen biri olduğum için gittiğim sergileri, okuduğum kitapları yine burada sizlerle paylaşacağım. Dileğim, bu mecrayı sizlerin katkı ve önerileriyle geliştirebilmek. Bu yolculukta beni yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ederim. 

Zuhal Demirarslan

Sanat Profesyonellerinden "Benim Sanatım"

Zuhal
DEMİRARSLAN

Televizyona 1997’de NTV’de muhabir olarak başladı. Daha sonra birçok özel kanalda editör olarak görev aldı. Dört yıl boyunca merkezi Almanya'da bulunan Medical Tribune Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü. Digitürk Türkmax gurme kanalında yayınlanan “Lezzet Peşinde” adlı programın 35 bölüm sunuculuğunu üstlendi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde konuk öğrenci olarak Prof. Kemal İskender'den sanat tarihi eğitimi alan Demirarslan’ın çeşitli sanat ve edebiyat dergilerinde yazıları yayınlandı. Yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği Ntv’de yayınlanan “Benim Sanatım” adlı belgesel programında; çekimlerini New York’da yaptığı Haluk Akakçe, Paris’te Sarkis, Berlin’de Ayşe Erkmen, çekimlerini Londra, Ürdün ve Berlin'de yaptığı Fahrelnissa Zeid, Venedik'te Bilge Alkor ve Cannes 'da Nuri Bilge Ceylan belgesellerini hazırladı.